Kultura Na Widoku to powszechny dostęp do ponad 1000 utworów z 30 legalnych źródeł, które biorą aktywny udział w projekcie. Można uzyskać do nich dostęp łatwo, wygodnie i szybko – wystarczy smartfon czy notebook i kultura jest na wyciągnięcie ręki. To oferta dla każdego, różnorodna i bezpłatna lub po preferencyjnych cenach. Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na: www.kulturanawidoku.pl

Jak to działa?

Do utworów znajdujących się na plakacie i na stronie: www.kulturanawidoku.pl, można uzyskać dostęp za pomocą linków i kodów QR. Utwory są płatne i bezpłatne, oznaczone kolorami kodów QR . Plakaty są rozwieszone na terenie Biblioteki i w PCEiPP przy ulicy Trzebnickiej. Zapraszamy.

W poniedziałek: 16 października 2017 r., przybyli do Biblioteki na zajęcia uczniowie Gimnazjum i Szkoły Zawodowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Miliczu wraz z bibliotekarką panią Beatą Pawlikowską.

Tematem zajęć było zapoznanie ze źródłami informacji dostępnymi w Bibliotece Pedagogicznej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Zwiedzanie biblioteki, zajęcia w sali konferencyjnej z tablicą interaktywną.

Uczniom przedstawiono:

  • różne źródła informacji (słowniki, encyklopedie, przewodniki, atlasy, albumy, foliogramy w formie książki, słowniki, audiobooki, inne multimedia)
  • zasady korzystania z biblioteki
  • zwiedzanie magazynu książek , kartę elektroniczną i katalog on-line, zapoznanie z literaturą PBP z wolnym dostępem do półek
  • 2 prezentacje multimedialne o bibliotekach w Polsce i na świecie oraz zawodzie bibliotekarza.

Następnie uczniowie otrzymali 29 kart z literami alfabetu i według własnej inwencji twórczej utworzyli katalog alfabetyczny. Po czym każdy z uczniów zapisał tytuł przeczytanej lub ulubionej książki i ułożył alfabetycznie w katalogu. Zadanie wzbudziło wiele emocji i zainteresowania z czego zadowolone były panie prowadzące: Dorota Domska i Beata Pawlikowska.

Miesiąc Październik – Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, z hasłem:

KSIĄŻKA ŁĄCZY NAS

W dniu: 7 października 2017 r., uczestnicy Klubu Ludzi Czytających wykonali kolaż do hasła Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Dziękuję uczestnikom za wspaniałą inwencję twórczą . Nauczyciel-bibliotekarz Dorota Domska. Zapraszam na kolejne spotkania „KLCz”.

W naszej Bibliotece Tygodniowi Książek Zakazanych towarzyszyła wystawa książek ,recenzje niektórych tytułów . Lista autorów, których publikacje były w Indeksie.

Zabraniano upowszechnianie literatury, ze względów obyczajowych, kulturalnych czy politycznych. Dlatego zachęcamy do czytania książek z bogatą historią.

Czytelniku przyjdź do Biblioteki - wypożycz i przeczytaj książkę, która była objęta cenzurą.

Podczas akcji społecznej księgarnie i biblioteki zwracają uwagę na kwestię granic wolności słowa w literaturze i problem cenzury.

Akcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.

Temat: Rola czytania w życiu człowieka. Źródła informacji dostępne w Bibliotece.

Na lekcję biblioteczną w nowym roku szkolnym 12 września 2017 r., do Biblioteki Pedagogicznej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przybyła młodzież z kl. 3 Technikum Leśnego wraz z panią bibliotekarką Agnieszką Herbuś, która z nauczycielem – bibliotekarzem Dorota Domską przeprowadziła zajęcia; przygotowując ankietę dotyczącą preferencji czytelniczych. Bibliotekarki należą do Sieci Bibliotekarzy z Milicza i dzięki owocnej współpracy, po 20 latach uczniowie Technikum Leśnego przybyli do Biblioteki.

Uczniowie po zapoznaniu się z biblioteką i jej źródłami informacji przeszli do sali konferencyjnej, na zajęcia w grupach. Na tablicy interaktywnej wyświetlono wybrane myśli o książce i bibliotece.

Pierwsze zadanie grupy otrzymały na kartach pracy, które miało na celu utrwalenie możliwości korzystania z różnych źródeł informacji (książki, internet). Kolejne dwa zadania to polecenia na dużych arkuszach papieru: Dlaczego warto czytać? i Z jakich źródeł korzystasz najczęściej: książka internet? ( swoje argumenty uczniowie przedstawiali metodą burzy mózgów, zapisywali, po czym przedstawiciel grupy odczytał, a zainteresowane osoby wyrażały swoje zdanie).

Uczniowie byli bardzo zaangażowani w prace w grupach; w ciekawy sposób prezentowali wypracowane polecenia. Z czego ucieszone były panie prowadzące. Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał do wypełnienia ankietę , która była anonimowa. Serdecznie zapraszamy na kolejne lekcje.