Ostatnio Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej odwiedziły Pszczółki z Przedszkola Samorządowego w Sośniach. Dzieciom towarzyszyła wychowawczyni p. Marzena Pawelec wraz ze współpracownikami. Dzieci uczestniczyły w zajęciach o witaminach, które można znaleźć w naszych owocach, warzywach i innych pokarmach z codziennego menu. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach w czasie których wykazały się wielką kreatywnością. Powstały bardzo piękne i oryginalne prace z jabłkiem w roli głównej. Na deser był sok z jabłek przy powstaniu którego pomagały dzieci. Wszystkim bardzo smakował, a dla chętnych była dokładka.

3 kwietnia w warsztatach połączonych z prezentacja zwyczajów wielkanocnych w Polsce wzięła udział klasa III c ze Szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci dowiedziały się jak w Polsce obchodzi się Wielkanoc i jakie zwyczaje są z nią związane? Co oznacza nazwa "śmingus - dyngus" i jakie smakołyki powinny znaleźć się w koszyku – „świeconce" oraz kto wymyślił czekoladowego zajączka? A potem? Potem dzieci przy pomocy wychowawczyni p. Anny Nowak robiły świąteczne niespodzianki – kartki z życzeniami dla swoich bliskich. Będzie wielka zaskoczenie i radość wybrańców tych pięknych kartek.

Święta Wielkanocne są bogate w tradycje i zwyczaje ludowe, z których coraz bardziej zanika, a część jest dalej kultywowana, a nawet dochodzą nowe zwyczaje. Tradycja jest wzbogacana. Ciągle jeszcze święcimy pokarmy, malujemy pisanki, świętujemy Niedzielę Palmową oraz obficie oblewamy się wodą w śmigus - dyngus. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj choć w bardzo zmienionej . Czym jest pogrzeb żuru i śledzia czy wieszanie Judasza? Tego i wiele innych ciekawostek związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych dowiedziały się dzieci z klasy I B, które przybyły na zajęcia do PCEE ze swoja wychowawczynią p. Marzeną Stepańczak i p. Katarzyną Vogt.

Zajęcia pt. „Zwyczaje wielkanocne w Polsce" składały się z dwóch części. W pierwszej części omówiono zwyczaje wielkanocne, a w czasie drugiej dzieci robiły kartki świąteczne.

28 marca 2019 r. Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej odwiedziły dzieci z klasy I A p. Emilii Laskowskiej - Janoś ze Szkoły Podstawowej nr 1. Dzieci uczestniczyły w zajęciach "Zwyczaje wielkanocne w Polsce". Najpierw zapoznano je ze zwyczajami związanymi z obchodami Świąt Wielkanocnych w Polsce, a potem dzieci robiły kartki świąteczne dla swoich bliskich z okazji zbliżających się Świat!

W trakcie zajęć omówiono: wiosenne porządki, malowanie jaj, zawartość koszyczka wielkanocnego tzw. „święconki", przebieg Wielkiego Tygodnia, śniadanie w Niedzielę Wielkanocną oraz Śmigus - dyngus w Lany Poniedziałek.

Rosnące w Polsce zioła lecznicze mają wiele zdrowotnych właściwości. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie i o jakiej porze roku ich szukać. Rośliny lecznicze mają rozmaite zastosowania, mogą pomóc nam się uporać z wieloma schorzeniami i dolegliwościami. Można je spotkać w ogrodach, lasach, polach, działkach. Rośliny lecznicze stosowane są w lecznictwie od tysięcy lat. Dzisiaj niektóre części roślin są składnikiem wielu leków syntetycznych. Aktualnie baza roślin, które wykazuje działanie zdrowotne to około 2500 gatunki.

Leczenie roślinami lub pochodzącymi z nich substancjami zajmuję się fitoterapia.

Opowieść o ziołach, ich właściwościach oraz historię ziołolecznictwa usłyszały dzieci z klasy I a p. Emilii Laskowskiej - Janoś ze Szkoły Podstawowej nr 1 w trakcie zajęć warsztatowych „Magia roślin leczniczych".

Zajęcia odbyły się 19 marca w PCEE w Miliczu i składały się z dwóch części: pierwsza część poświęcona była najpospolitszym roślinom zielarskim i ich wykorzystaniu w pospolitych dolegliwościach, a w drugiej części zajęć dzieci tworzyły, z wcześniej przygotowanych elementów, obraz mniszka lekarskiego i uczyły się odróżniać go od mlecza (łyczogi) Rośliny te różnią się nie tylko wyglądem, ale i właściwościami. Mniszek lekarski ma niesamowite właściwości lecznicze m.in. wzmacnia odporność, przyśpiesza proces gojenia ran skóry, poprawia trawienie, ma właściwości przeciwcukrzycowe.