Zioła - rośliny jednoroczne, dwu- lub wieloletnie, rosnące dziko lub pochodzące z upraw rolniczych, których właściwości wykorzystujemy w fitoterapii, aromaterapii, jako przyprawy, dodatek do dań lub jako danie główne. Do ziół należą nie tylko rośliny zielne, ale także byliny, krzewy, drzewa czy grzyby.

Zioła zawierają wiele składników bioaktywnych , które zawarte są w różnych częściach roślin – w korzeniach, łodygach, pędach, korze, kwiatach, nasionach i owocach. Stężenie tych związków zależy od fazy rozwoju rośliny, a także od tego gdzie roślina je kumuluje. Są to śluzy i fitoncydy, garbniki, saponiny, alkaloidy, glikokininy, glikozydy, tłuszcze roślinne, związki aromatyczne, olejki eteryczne i terpeny. Związki te wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze, antynowotworowe , antyutleniające, regenerujące, nawilżające, uspokajające, antyseptyczne, terapeutyczne, antystresowe, żółciopędne i wiele innych. Związki te występują w roślinach w różnych proporcjach co sprawia też że są łatwiej przyswajalne przez organizmy. Zielarze uważają że leki ziołowe są nieporównywalnie bardziej wartościowe od swoich syntetycznych odpowiedników . Związane to jest także z faktem, że jedne związki wpływają na drugie przedłużając lub wzmacniając ich działanie. Poza tym cala użyta roślina leczy. Przykładem takiego zjawiska jest działanie witaminy C znajdującej się w obecności flawonoidów. Flawonoidy przedłużają i wzmacniają działanie wit. C, a przy tym są dla niej czynnikiem ochronnym, zapobiegając jej utlenianiu. Poza tym wit. C znajdująca się w roślinach dzięki flawonoidom działa 5-6 razy silniej od witaminy C syntetycznej.

Wiązówka błotna - aspiryna z łąkowej apteki

Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria) – gatunek byliny należący do rodziny różowatych (Rosaceae), reprezentowanej m.in. przez . głóg, tawułę, dziką różę czy poziomkę Jej inne nazwy to: kropidło, kropidło błotne, kozia broda, królowa łąk, tawuła, tawuła błotna, tawuła łąkowa, tawuła szerokolistna. Jest gatunkiem eurosyberyjskim, występuje w Azji i w północnej i środkowej Europie. W Polsce jest pospolitą rośliną, która można spotkać na w lasach olszynowych, zaroślach, podmokłych łąkach, terenach bagnistych, nad brzegami wód i w rowach melioracyjnych często obok trzciny, pałki wodnej, kosaćca czy tataraku. Jest odporna na niskie temperatury. Jest to roślina wieloletnia, a jej wysokość dochodzi do 2 m choć najczęściej dorasta do 1 metra. Roślina ma grube, rozgałęzione kłącza oraz słabo rozgałęzioną ulistnioną łodygę. Liście są nagie i ciemnozielone , a od spodu pokryte białym kutnerem. Kwiatostan wiązówki jest baldachokształtny, o kremowo-białej barwie i wspaniałym, lekko migdałowym zapachu. Wiązówka kwitnie od czerwca do sierpnia.

Wiązówka była jednym z ulubionych ziół u Celtów. Wykorzystywano ją do miłosnych czarów i do oczyszczania domostw z brzydkich zapachów.

Lawenda - niezwykła, urzekająca roślina używana jako zioło i przyprawa.

Lawenda (Lavandula L.) - roślina z rodziny jasnotowatych to silnie rozgałęziona, zimozielona krzewinka o wąskich ozdobnych srebrzystych listkach i kwiatach zebranych w kłosy pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego obejmująca ponad 40 gatunków. Są one do siebie dość podobne ale różnią się między sobą wielkością kęp i kwiatów, a także kolorami kwiatów od purpurowych do niebieskawych. Najbardziej rozpowszechnione gatunki: to lawenda wąskolistna( L. angustifolia) , lawenda francuska(Lavandula stoechas), lawenda wielodzielna (Lavandula multifida) i mieszaniec lawendy, lawendyna, czyli lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia).

Lawenda bardzo dobrze przyjęła się w polskim klimacie, w naszych ogrodach i na plantacjach, na terenach o lekkich, przepuszczalnych i piaszczystych glebach, osłoniętych od zimnych wiatrów i dobrze nasłonecznionych.

Babka Lancetowata - pomocna na wiele problemów

Babka Lancetowata (Plantago lanceolata L.) zwana także babką wąskolistną lub języczkami polnymi czy języczkami baranimi – gatunek byliny, należący do rodziny babkowatych (Plantaginaceae Juss.). Występuje w prawie całej Europie, w Afryce północnej oraz w Azji zachodniej i środkowej. Współcześnie babkę może spotkać także w obu Amerykach czy Australii gdzie została zawleczona. W Polsce bardzo pospolita, rośnie na łąkach, pastwiskach, przydrożach, trawnikach i na polach.

BYLICA – święte ziele Słowian

Bylica Pospolita - Artemisia vulgaris L – to roslina z rodziny astrowatych (zlożonych). Występuje na suchych obszarach Europy, Azji czy Ameryki Północnej. Jest to roślina wysoka (do 220cm), krzewiasta, ma fioletowe łodygi. Liście są pierzastosieczne, na brzegach piłkowane. Górna powierzchnia blaszki jest gładka, ciemnozielona, zaś dolna białawo owłosiona. Kwiaty są małe o czerwonobrązowym lub żółtym kolorze. Cała roślina ma balsamiczny zapach. Wyróżniamy 400 gatunków bylicy, ale najpospolitszym jest bylica pospolita. Inne gatunki bylic, które są używane, to bylica piołun czy bylica roczna. Bylicę pospolitą można spotkać wzdłuż dróg, w rowach, przy rzekach na terenach o glebach gliniastych, lekko alkalicznych, bogatych w azot. Roślina ta kwitnie od lipca do października.