"Wiele jest tradycji i obyczajów
Prawie tyle, co na świece krajów
Każdy piękny, każdy znany
Przez ludzi niezapomniany
Nadają uroku i magii."

Autorka: Izabela M.

Jednym z tych zwyczajów świątecznych w Polsce jest wysyłanie kartek świątecznych, najlepiej wykonanych własnoręcznie. Kartkami z grudniowych warsztatów wychowanków Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Miliczu obdarowani zostali mieszkańcy milickiego Domu Pomocy Społecznej.

W grudniu 2017 r. odbyły się warsztaty "Przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia. Pierwsze warsztaty polegały na wyrabianiu piernikowego ciasta, wykrawaniu pierniczków za pomocą różnych foremek, a potem ich pieczeniu. Drugie warsztaty odbyły się tydzień później. Były poświęcone dekorowaniu pierników.

Międzyzakładowa Organizacja Zakładowa NSZZ "Solidarność" Powiatu Milickiego wraz z PCEiPP zorganizowały już po raz szósty powiatowy konkurs wiedzy o "Solidarności". Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego i powiatowego. Konkurs szkolny wyłonił finalistów, którzy spotkali się 14 grudnia 2017 r. w sali konferencyjnej PCEiPP. Zwycięzcą konkursu został Damian Tokarz z Technikum Leśnego, który zdobył 54 pkt. Drugie miejsce zajął Michał Bajrodek z Zespołu Szkół w Kuźnicy Czeszyckiej (43,5 pkt.), a trzecie miejsce zajęła Aleksandra Kwiecień z Zespołu Szkół w Krośnicach (40 pkt.). Czwarte miejsce zajął Konrad Kustosz z Technikum Leśnego (39,5 pkt.). Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali Ernest Skiba, Jakub Skowron i Łukasz Makowiecki.

W pierwszej części uczniowie rozwiązywali test o NSZZ "Solidarność", który składał się z 24 pytań, z których parę dotyczyło spraw i działaczy z powiatu milickiego. W drugiej uczniowie również rozwiązywali test, ale pytania wzbogacono o wyświetlane zdjęcia i fragmenty nagrań piosenek z lat 80. Nad całością czuwała komisja konkursowa w składzie, historycy: Tomasz Nowakowski, Dariusz Kaliszczak, wiceburmistrz Gminy Milicz Sławomir Strzelecki, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Powiatu Milickiego Ryszard Bartnicki, wiceprzewodnicząca i sekretarz NSZZ "Solidarność" Małgorzata Dziarko (przewodnicząca jury) oraz skarbnik NSZZ ”Solidarność” Grażyna Łysoń.

Jesteśmy po kreatywnych warsztatach :-) Każdy myśli, że pisać każdy może, i co to za

problem pisać markerem po tablicy. Otóż wcale nie jest to takie proste jakby się

wydawało :-) Prawda jest taka, że cuda można tworzyć i pokazać, a efekty

są powalające :-) Bardzo dziękujemy za przybycie, pokazanie cudów, a przede

wszystkim profesjonalne przeprowadzenie warsztatów Renacie, uczestnikom za pozytywną energię

"Magia roślin leczniczych"
3 czerwca br. w Centrum Edukacji Ekologicznej gościliśmy "Sówki" z Przedszkola Samorządowego z Milicza. Przedszkolaki były pod opieka p. Sabiny Naskrętskiej i p. Magdaleny Iwanickiej. Tematem zajęć były zioła, ich właściwości lecznicze i terapeutyczne. Przedszkolaki uczyły się także rozpoznawać najbardziej pospolite zioła , takie jak: mniszek , krwawnik, pokrzywa, tasznik, rumianek. W trackie zajęć mogły zioła oglądać , dotykać,wąchać i porównywać. Celem utrwalenia wiadomości dzieci wykonały prace plastyczną "Jak wygląda mniszek lekarski?". Przedszkolaki próbowały także tegoroczny " miodek "z mniszka. Niektóry "miodek"bardzo smakował i prosiły o ... jeszcze.