Mieliśmy zaszczyt gościć w dzisiejszym dniu Panią Joannę Kaczor

polską siatkarkę, reprezentantkę Polski, grająca na pozycji atakującej.

Brązowa medalistka mistrzostw Europy 2009, dwukrotna mistrzyni Polski (2009, 2011).

       Od 11 września d 21 września  gościliśmy w Schronisku Młodzieżowym grupę dzieci z Rokitna.
Codziennie grupa miała zapewniony dzień pełen wrażeń.

Poznali piękne tereny Doliny Baryczy, oraz uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia Dziękujemy i zapraszamy!

Od 6 do 16 sierpnia w schronisku młodzieżowym wchodzącym w skład Powiatowego Centrum Edukacyjnego i Psychologiczno – Pedagogicznego w Miliczu przebywało 29 dziewcząt, młodych siatkarek z KS Gwardia Wrocław.  Podczas trwania obozu, gwardzistki  trenowały w sali gimnastycznej Zespołu Szkół  w Miliczu. Atrakcją dla dziewcząt było spotkanie z mistrzem świata w rzucie dyskiem Czesławem Roszczakiem. Zgodnie z tradycją trener obozu Jerzy Zachemba w podzięce za gościnę napisał dla PCEiPP pamiątkowy wiersz upamiętniający pobyt. Pragniemy się nim z Państwem podzielić:

 

Kolejny nasz pobyt już dobiega końca,

Jeśli czegoś brakowało to czasami – słońca!

Pojawiły się szerszenie lecz w małej ilości,

Warto siatki wstawić w okna tak dla bezpieczności!

A poza tym wszystko w normie, chociaż wielu na urlopie

Lecz zmiennicy się zwijali prawie jak w ukropie!

Ośrodek pięknieje bardziej z każdym rokiem

Chociaż notowania już ma dość wysokie!

Jak zwykle czujemy się u Was wspaniale,

Jest naszym marzeniem móc bywać bywać to dalej!

Choć przyjazdu zimą sygnalizujemy

Chociaż kiedy będą ferie jeszcze dziś nie wiemy!

Przeżyliśmy też wesele, choć obawy były

Ale muszę przyznać, że się nie spełniły!

Pomysł z grillem się okazał nad wyraz trafiony,

Pan Wojtek w tej roli był nieoceniony!

Jedzenie w ,,altanie” bardzo nas rajcuje,

Cokolwiek tam jemy, wszystko nam smakuje!

To, że pobyt i tym razem był z wszech miar udany,

W dużej mierze paniom z kuchni znowu zawdzięczamy!

Będzie co wspominać i za czym potęskni,

Jeszcze raz dziękuję i przestaję -  ględzić!

 

Jerzy Zachemba 

 

28 czerwca 2012r. w godzinach popołudniowych do Schroniska Młodzieżowego w Miliczu przyjechała już IX grupa młodych Niemców, biorących udział w projekcie MIRIAM, organizowanym przez Fundację FAVEO. W ramach projektu młodzież odbywa przygotowanie zawodowe, językowe i kulturowe w Niemczech, po czym odbywają miesięczne praktyki w Polsce. W tej edycji do Polski przyjechało 5 uczestników, którzy uczęszczają na praktyki do Powiatowego Centrum Edukacyjnego i Psychologiczno – Pedagogicznego, Specjalnego Ośrodka Szkolno wychowawczego oraz Domu Pomocy Społecznej w Miliczu. Działania te mają na celu wzbogacenie doświadczenia zawodowego oraz kompetencji społecznych młodzieży niemieckiej.

 

Już po raz ósmy Milicz gości 14 młodych mieszkańców Saksonii – Anhalt, którzy przyjeżdzają do Polski na miesięczne praktyki w ramach projektu Miriam. Jest to część programu IdA (Integration durch Austausch, czyli Integracja poprzez Wymianę), w czasie którego długotrwale bezrobotni aktywizują się zawodowo, społecznie i personalnie poprzez pracę za granicą. Projekt umożliwia zdobywanie kompetencji międzykulturowych, językowych, interpersonalnych, uczy samodzielności i mobilności, dzięki czemu łatwiej się potem odnaleźć uczestnikom na niemieckim rynku pracy. Nierzadko młodzież pochodzi ze środowisk zaniedbanych społecznie, ale są wśród nich także osoby dobrze wykształcone, które chcą zdobyć dodatkowe doświadczenie m.in. w obecnej edycji gościmy magistra ekonomii przemysłowej, strażaka z ochotniczej straży pożarnej. Najmłodsza dziewczyna ma 17 lat, najstarsza 28 lat.

Młodzież przebywa w Polsce na miesięcznych praktykach, które wspierane są przez Starostwo Powiatowe w Miliczu oraz współorganizowane przez Fundację Kształcenia Zawodowego i Międzykulturowego „Faveo”. W niniejszej edycji młodzi Niemcy pracują w Domu Pomocy Społecznej, Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz w Schronisku Młodzieżowym w Miliczu. Młodzież m.in. opiekuje się dziećmi i osobami starszymi, pomaga w pracach kuchennych, porządkowych oraz remontowych, uczy dzieci języka niemieckiego, przygotowuje niemieckojęzyczne prezentacje o Miliczu i regionie. W czasie weekendów młodzież sama gotuje i sprząta w miejscu pobytu, jeździ na wycieczki, korzysta w tygodniu z lodowiska i siłowni.

Obecny projekt zakończy się show akrobatycznym przygotowanym przez młodzież dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.

Dla wielu osób miłym zaskoczeniem jest życzliwość i otwarcie Polaków, niskie ceny oraz piękno przyrody w dolinie Baryczy. Młodzież najgorzej ocenia chaotyczny ruch na polskich drogach, szczególnie nieprzepuszczanie przechodni na pasach. Natomiast, ku zaskoczeniu lokalnych mieszkańców, chętnie fotografuje się koło Fiatów 126p, które są w Niemczech rzadkością.

 

                                                                                                                                 Artykuł został napisany przez praktyknta z projektu Miriam: Steve'a Hirschfelda